Denver College Bonspiel Draw Schedule

Denver Curling Club
November 12-13, 2016

Pool A Pool B
Nebraska-1 Nebraska-2
Oklahoma Wayne State-2
Wayne State-1 Denver-2
Denver-1 Denver-3

Saturday, November 12
9:00 AM
Sheet A: Nebraska-1 vs. Denver-1
Sheet B: Oklahoma vs. Wayne State-1
Sheet C: Nebraska-2 vs. Denver-2
Sheet D: Wayne State-2 vs. Denver-3

2:00 PM
Sheet A: Denver-2 vs. Wayne State-2
Sheet B: Nebraska-2 vs. Denver-3
Sheet C: Oklahoma vs. Denver-1
Sheet D: Nebraska-1 vs. Wayne State-1

7:00 PM
Sheet A: Denver-1 vs. Wayne State-1
Sheet B: Nebraska-1 vs. Oklahoma
Sheet C: Nebraska-2 vs. Wayne State-2
Sheet D: Denver-2 vs. Denver-3

Sunday, November 13
A Event Semi-Finals – 9:00 AM
Sheet A: #1 Pool A vs. #2 Pool B
Sheet D: #1 Pool B vs. #2 Pool A

B Event Semi-Finals – 9:00 AM
Sheet B: #3 Pool A vs. #4 Pool B
Sheet C: #3 Pool B vs. #4 Pool A

1:00 PM
Sheet A: A Event Consolation
Sheet B: A Event Final
Sheet C: B Event Final
Sheet D: B Event Consolation

Haverford/Miami (OH) wins Philly Back to School College Bonspiel

Saturday, October 15
Philadelphia Curling Club

8:00 AM
Penn defeated Oklahoma
Yale defeated RIT

10:00 AM
Haverford/Miami (OH) defeated Bowdoin
SUNY Poly defeated RPI

12:00 PM
Oklahoma defeated RIT
RPI defeated Bowdoin

2:00 PM
Penn defeated Yale
Haverford/Miami (OH) defeated SUNY Poly

5:00 PM
B Event Final: RPI defeated Oklahoma
C Event Final: Yale defeated SUNY Poly

7:00 PM
A Event Final: Haverford/Miami (OH) defeated Penn
D Event Final: Bowdoin defeated RIT

Philly Back to School College Bonspiel Draw Schedule

Saturday, October 15
Philadelphia Curling Club

8:00 AM
Game 1: Penn vs. Oklahoma
Game 2: RIT vs. Yale

10:00 AM
Game 3: Haverford vs. Bowdoin
Game 4: RPI vs. SUNY Poly

12:00 PM
Game 8: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser
Game 9: Game 3 Loser vs. Game 4 Loser

2:00 PM
Game 5: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner
Game 6: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner

5:00 PM
Game 10 (B Event Final): Game 8 Winner vs. Game 9 Winner
Game 11 (C Event Final): Game 5 Loser vs. Game 6 Loser

7:00 PM
Game 7 (A Event Final): Game 5 Winner vs. Game 6 Winner
Game 12 (D Event Final): Game 8 Loser vs. Game 9 Loser

UW-Green Bay and SNC Season Opener Bonspiel Draw Schedule

57_fmurc_400x400

The 2016-2017 College Curling season kicks off this weekend with the 1st Annual UW-Green Bay and St. Norbert College Season Opener Bonspiel. The action takes place Saturday and Sunday at Green Bay Curling Club.

For the draw schedule, click here.

Some clubs have already scored points in hopes of qualifying for the 2017 USA Curling College Championship. You can access the most up-to-date points standings at USA Curling College Central by clicking here.

Carroll University Bonspiel Draw Schedule

Kettle Moraine Curling Club
January 29-31, 2016

Pool A Pool B Pool C Pool D
UW-Stevens Point (Rueth) Carroll U. (Koepke) Denver U. (Stuart) Bowling Green (Garcia)
UW-Green Bay (Heimerl) UW-Stevens Point (Behling) Marquette (Johnston) Carroll U. (Kubisiak)
Minnesota (Leksell) Nebraska (Creeger) Nebraska (Adams) Minnesota (Drews)
Bowling Green (Shaffer) Michigan Tech (Schroeder) Wayne State (Roberts) Wayne State (Sousek)

Friday, January 29
Draw 1 – 7:30 pm
Sheet 2: Rueth (UWSP) vs. Heimerl (UWGB)
Sheet 3: Koepke (CU) vs. Behling (UWSP)
Sheet 4: Stuart (DU) vs. Johnston (MQ)

Draw 2 – 9:30 pm
Sheet 1: Garcia (BG) vs. Kubisiak (CU)
Sheet 2: Leksell (MN) vs. Shaffer (BG)
Sheet 3: Creeger (UNL) vs. Schroeder (MTU)
Sheet 4: Adams (UNL) vs. Roberts (WS)
Sheet 5: Drews (MN) vs. Sousek (WS)

Saturday, January 30
Draw 3 – 8:30 am
Sheet 1: Rueth (UWSP) vs. Leksell (MN)
Sheet 2: Koepke (CU) vs. Creeger (UNL)
Sheet 3: Heimerl (UWGB) vs. Shaffer (BG)
Sheet 4: Behling (UWSP) vs. Schroeder (MTU)

Draw 4 – 11:15 am
Sheet 1: Stuart (DU) vs. Adams (UNL)
Sheet 2: Johnston (MQ) vs. Roberts (WS)
Sheet 3: Garcia (BG) vs. Drews (MN)
Sheet 4: Kubisiak (CU) vs. Sousek (WS)

Draw 5 – 2:00 pm
Sheet 1: Koepke (CU) vs. Schroeder (MTU)
Sheet 2: Rueth (UWSP) vs. Shaffer (BG)
Sheet 3: Behling (UWSP) vs. Creeger (UNL)
Sheet 4: Heimerl (UWGB) vs. Leksell (MN)

Draw 6 – 7:30 pm
Sheet 1: Garcia (BG) vs. Sousek (WS)
Sheet 2: Kubisiak (CU) vs. Drews (MN)
Sheet 3: Stuart (DU) vs. Roberts (WS)
Sheet 4: Johnston (MQ) vs. Adams (UNL)

Friendly
Sheet 2: Wayne State vs. UW-Green Bay

Sunday, January 31
Draw 7 – 8:00 am
Sheet 1: Group A/B 1st Event Semifinal
Sheet 2: Group C/D 1st Event Semifinal
Sheet 3: Group A/B 2nd Event Semifinal
Sheet 4: Group C/D 2nd Event Semifinal

Draw 8 – 10:30 am
Sheet 2: 2nd Event Championship
Sheet 3: 1st Event Championship